Historie promítání v Černé v Pošumaví

1947 – První poválečnou filmovou kulturu v tehdejší pohraniční obci “Černá na Šumavě” začala zajišťovat “Správa státních kin pro zemi Českou a Moravskoslezskou” prostřednictvím putovního kina. Putovní kino časem přestalo přijíždět, obce si začaly pořizovat vlastní filmové přístroje a v uzpůsobených prostorách se promítalo. Kino bylo určeno hlavně místním lidem, jelikož se zde nevyskytovali rekreanti.

Výstavba Lipenské přehrady však znamenala zásadní obrat v životě naší obce – rekreanti začali přijíždět a najednou bylo nutno urychleně stavět rekreační zařízení. A tady se konečně dostáváme k letnímu kinu, které se vystavělo v krásném přírodním prostředí (v lesíku) nad rovněž nově vystavěnou panelovou restaurací. To bylo v první polovině šedesátých let minulého století, kino bylo pod správou “Krajského národního výboru v Českých Budějovicích” a distribuci zajišťoval “Krajský podnik pro film, koncerty a estrády”.

1975 – Letní kino přešlo pod “Místní národní výbor v Černé v Pošumaví” a pomalu začala obnova celého objektu a jeho vybavení. Nová opěradla a nová sedadla pro celkem 735 sedících diváků, nové promítací plátno, prodejní kiosky, pódium pro možnost účinkování hudebních a estrádních skupin a další úpravy.

Během období od 15. června do konce srpna bývalo promítáno v průměru 65 filmů, distributoři se většinou snažili vybírat pro diváky atraktivní filmy, návštěvnost však často bývala ovlivněna v některém období nepříznivými povětrnostními podmínkami.

1990 – Nastává doba výběrových řízení a pronájmů letního kina, nájemci se často střídají. Investiční opravy v kině, které hradí obec, převyšují výnosy získané pronájmem, přesto má kino stále své příznivce a potřebnou oblibu. Přestože se ještě více rozšířila pódiová plocha, čemuž musely ustoupit přední řady, zůstává stále 570 míst pro sedící diváky, z nichž je jich 120 zastřešeno. Oproti ostatním letním kinům je to v Černé výjimečné tím, že se prakticky hraní vůbec nepřerušuje pro nepřízeň počasí, hrálo se často i v dešti pro méně jak deset diváků.

2006 – V tomto roce se začala řešit technika promítání filmů v takzvané modré stopě – digitalizace.

2012 – Proběhla digitalizace letního kina v Černé – kino dostalo možnost promítat všechny filmy prakticky v den jejich premiéry. Digitalizace kin způsobila, že mnohá letní kina, nejen v našem okolí, ale vlastně v celé republice, byla zrušena. Důvod? Nedostatek financí na digitalizaci.

2015 – Černý rok pro naše letní kino. Při druhé červnové projekci se porouchal projektor a z toho důvodu se nepromítalo téměř dva měsíce. Na konci července se nám podařilo vypůjčit si projektor DCI Barco DP2K-15, což tuto sezónu zachránilo. Po sezóně se zakoupil nový (použitý) DCI projektor Christie CP2000-XB, který plně využijeme v roce 2016. Důvod poruchy – přílišná vlhkost v promítací kabině.

2016 – V tomto roce začala modernizace letního kina. Jako první se strhlo plátno i s celou konstrukcí. Starou konstrukci nahradila nová – nerezová, a samozřejmě také nové nestříkané plátno Gain 1.1, určené pro 2D projekce. Nespornou výhodou nové konstrukce je fakt, že můžeme plátno jednoduše sundat a uskladnit přes zimu, čímž se prodlouží jeho životnost. Dále v areálu kina proběhlo spoustu menších úprav (např. rekonstrukce kiosku, nátěr hlavního hlediště, nové okno v promítací kabině ad.).

2017 – Modernizace kina pokračuje. Hlavní novinkou jsou nové toalety, dále pak přístřešek u grilu, kompletně nová vstupní brána a desítky dalších drobnějších úprav (elektrika, voda, světla, zásuvky …).

 

Letní kino v Černé v Pošumaví bylo prvním digitalizovaným letním kinem v republice

 

Zdroj informací do roku 2012: kronikaobcecerna.estranky.cz